Hemoroidy – przyczyny i leczenie
Hemoroidy, nazywane też guzkami krwawniczymi, są jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Same guzki krwawnicze to naturalna struktura odbytu odpowiadająca za jego uszczelnienie oraz kontrolę procesu wydalania. Stan chorobowy pojawia się wtedy, gdy rozciągają się i wypełniają krwią, a potem nie są już w stanie opróżnić się z niej w pełni. To właśnie zaleganie krwi prowadzi do stanów zapalnych nie tylko samych guzków, ale i tkanek odbytu.
Nie ma jednej przyczyny rozrostu guzków krwawniczych. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o siedzącym, mało aktywnym trybem życia. Zwraca się też uwagę na to, że hemoroidy są konsekwencją niewłaściwej diety. Winna może być także zwolniona perystaltyka jelit. To właśnie ona sprawia, że hemoroidy są jednym z tych problemów, które dają o sobie znać po pięćdziesiątym roku życia.
Gdy choroba hemoroidalna jest zdiagnozowana w jej początkowym stadium, już samo leczenie objawowe przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Lekarz proktolog może zdecydować się też na wsparcie terapii antybiotykami. Jego działania koncentrują się na złagodzeniu krwawienia, swędzenia, dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Zwlekając z wizytą u lekarza można jednak doprowadzić guzki krwawnicze do stanu, w którym farmakologia nie jest już skuteczna. W takim przypadku specjalista zwykle podejmuje decyzję o terapii zabiegowej.