ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Wizyta u proktologa – przygotowanie

Wizyta u proktologa – przygotowanie

proktolog

Jeśli cierpimy na dolegliwości, do których trudno nam przyznać się przed kimkolwiek, to czasami bardzo ciężko zdecydować się na wizytę u lekarza. Choroby odbytu mogą stanowić niebywały problem, dlatego wiele osób przeciąga (nawet do kilku lat) i odkłada konieczną wizytę lekarską. Jednak zupełnie niepotrzebnie – badanie u proktologa to kontrola, która swoim przebiegiem przypomina każdą inną wizytę u lekarza.

Przygotowując się do wizyty dzień przed badaniem warto dużo pić i tego dnia pominąć w swoim menu dania ciężkostrawne – najlepiej jeść posiłki o płynnej konsystencji. Będąc już w gabinecie, proktolog przeprowadzi wywiad – taki, jak podczas każdej innej wizyty u specjalisty. Kolejnym etapem będzie badanie odbytu, które niewątpliwie jest źródłem stresu i obaw.

Statystyki mówią, że pacjenci obawiają się go z dwóch powodów: wstydzą się i boją się bólu. To oczywiste, należy sobie jednak uświadomić, że każdy proktolog to profesjonalista. Zanim wykona daną czynności, wyjaśni, co będzie robił, a dopiero później we współpracy z pacjentem wykona badanie. Z reguły przeprowadzane jest ono w pozycji, gdy pacjent leży na brzuchu bądź na boku. Można je również wykonać na krześle podobnym do ginekologicznego – a wszystko po to, aby zapewnić komfortową pozycję dla pacjenta umożliwiającą najlepszą diagnozę. Badanie odbytu w zależności od schorzenia proktolog wykonuje przy użyciu: palca, wziernika (rektoskopia), czy w znieczuleniu (kolonoskopia). Badania proktologiczne mogą nie należeć do najprzyjemniejszych, jednakże koniecznym jest uświadomienie sobie, jak dużą rolę odgrywa nastawienie.

Badanie u proktologa związane jest z profilaktyką, dzięki której możemy się ustrzec przed powszechnymi nowotworami jelita grubego. Ponadto, wszelkie dolegliwości, takie jak: bóle, guzki, krwawienia, polipy i inne możemy bardzo szybko wyleczyć, jeśli przezwyciężymy obawy i udamy się do rzetelnego specjalisty jakim jest proktolog.

Related Tags